Opublikowano

STOŁY SZLIFIERSKIE I WSZYSTKO CO MUSISZ O NICH WIEDZIEĆ

stół szlifierski stoły szlifierskie

Już od dłuższego czasu stanowiska szlifierskie znajdują swoje zastosowanie tam, gdzie podejmowane są prace nad wszelką obróbka. Dziś myśląc właśnie o niej mamy przed oczami ogromny wachlarz możliwości – począwszy od zwykłego stanowiska ze szlifierką oscylacyjną, kończąc na profesjonalnych stołach szlifierskich, gdzie do wyboru mamy różne wielkości, funkcje czy ceny. Na jaki się zdecydować? Jakie są skutki ich używania? Zapraszam do dalszego czytania, a wszystkie Wasze wątpliwości zostaną rozwiane.

DO CZEGO SŁUŻĄ STOŁY SZLIFIERSKIE I GDZIE SIĘ ICH UŻYWA?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, stoły szlifierskie są niezbędne podczas każdej dużej obróbki. Najczęściej są one wykorzystywane do ręcznej przeróbki drewna, a co za tym idzie, znajdą swoje miejsce w każdej stolarni. Nie jest to jednak reguła. Można je też wykorzystać do szlifowania zarówno stali jak i aluminium. Tak naprawdę funkcje tych stołów możemy dopasować indywidualnie do naszych potrzeb. Niektóremogą służyć (i są przez wielu wykorzystywane) nawet do spawania. Jest to stanowisko, które znacząco ułatwia i usprawnia pracę oraz sprawia, że przebiega ona o wiele bezpieczniej. Wielu użytkowników zgodnie stwierdza, że działania prowadzone przy tego typu stołach są bardziej komfortowe i uporządkowane. Pamiętajmy, że zakup stołu szlifierskiego to poważny wydatek, który może znacząco obciążyć niejeden portfel. Nie jest to sprzęt dla amatorów, a raczej dla profesjonalistów, którzy wykorzystują jego funkcje w stu procentach.

O ile stoły szlifierskie to wyposażenie dla bardziej doświadczonych, amatorzy też znajdą coś dla siebie. Ręczna szlifierka będzie idealna dla każdego, kto nie ma w planach i raczej nie pali się do dużych obróbek. Świetnie poradzi sobie z małymi przerobieniami, nie jest jednak stworzona do dużych gabarytów.

JAKI STÓŁ SZLIFIERSKI WYBRAĆ?

Decydując się na niemałą inwestycję jaką jest stół szlifierski warto wybrać najlepszą opcję z możliwych. Na rynku mamy do wyboru mnóstwo opcji. Od koloru i rozmiaru po funkcje i cenę. Nie dziwne więc, że wybór takiego sprzętu jest dla większości sporym wyzwaniem. Jeżeli też się wahacie – mamy dla Was kilka porad, które mogą okazać się przydatne.

Dobry stół szlifierski powinien mieć przede wszystkim funkcje odpylania (więcej o tym dowiecie się w następnej części artykułu). Dodatkowo warto zwrócić uwagę na maksymalną wagę, jaką może sprzęt wytrzymać. Dla tych, którzy chcą zajmować się przedmiotami wielkogabarytowymi – trzeba zainwestować w to, które niesie dużą wagę. Co więcej, do niektórych z nich są dołączone kółka, które skutecznie ułatwiają ewentualny transport. Tutaj wybór jest indywidualny. Możliwe jest też wybranie modelu, w którym ściany boczne są składane. To będzie idealne rozwiązanie dla osób, które mają problem z przechowywaniem dużych sprzętów jak i dla tych, którzy mają w planach obróbkę większych przedmiotów – boki nie będą wtedy przeszkodą, a sama praca przebiegnie szybko i sprawnie.

SKUTKI UŻYWANIA ŹLE DOSTOSOWANYCH STOŁÓW SZLIFIERSKICH

Stoły szlifierskie to sprzęty, które mimo wielu swoich zalet, mogą mieć kilka wad. Na szczęście w dzisiejszych czasach producenci skutecznie starają się zlikwidować te mankamenty tak, aby sprzęty służyły jak najdłużej i przede wszystkim były bezpieczne dla użytkowników. Dobry wybór może okazać się ważniejszy niż myślimy. Jak źle dobrany stół szlifierski może nam zaszkodzić?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę aspekty zdrowotne. Każde obróbki (szczególnie te długotrwałe) mogą wiązać się z poważnymi problemami, szczególnie płucnymi. Warto poznać więcej informacji na ten temat. Pierwszą i fundamentalną sprawą jest pył, który produkowany w ogromnych ilościach podczas szlifowania może przedostać się do naszego organizmu przez drogi oddechowe, a nawet (w minimalnych ilościach) przez skórę. Często nazywany „mikroskopijnym zabójcą” jest w stanie wywołać więcej zniszczeń niż nam się wydaje. Nierzadko staje się to chorobą zawodową, na którą najbardziej narażeni są m.in. stolarze i pracownicy huty szkła.

RODZAJE PYŁU I SKUTKI EKSPOZYCJI NA NIEGO

Jak się okazuje podczas prac ze szlifowaniem czy jakąkolwiek próbą obróbki mogą zajść nieodwracalne dla naszego organizmu procesy. Produkty tych procesów (pyły) w zależności od czego pochodzą mogą wywołać różne skutki w naszym organizmie. Co ciekawe, podczas pracy z drewnem najbardziej trujące okazują się pyły z drzewa bukowego i dębowego (mogą one powodować nawet nowotwory). Pracując na co dzień z obróbką warto oprócz profesjonalnego sprzętu, który zmniejszy ryzyko zatrucia zaopatrzyć się w maski ochronne, pozwalające na jeszcze dokładniejszą i skuteczniejszą filtracje powietrza.

W zależności od rozmiaru pyły przenikające przez układ oddechowy mają na niego różny wpływ. Najniebezpieczniejsze są jak się okazuje te najmniejsze, które osiadają się w najdalszej części układu; na pęcherzykach płucnych. Powodują wtedy poważne choroby takie jak np. pylica płuc, krzemica płuc czy nawet nowotwory. Trujący pył, który podczas obróbki jest produkowany ogromnych ilościach, może być i często jest niewidoczny dla ludzkiego oka. Jak więc mamy chronić się przed niewidocznym?

STOŁY SZLIFIERSKIE Z SYSTEMEM ODPYLANIA

Na szczęście coraz mniej osób decyduje się na zakup podstawowego, prymitywnego stołu szlifierskiego. Można i warto zapewnić sobie wygodę pracy i bezpieczeństwo w jednym! Idealnym rozwiązaniem dla zapalonych stolarzy (i nie tylko) będzie stół szlifierski wyposażony w system odpylania, który jest o wiele lepszy i bezpieczniejszy dla naszego zdrowia. Jak to działa?

Aby zapobiec szkodliwemu działaniu na układ oddechowy zaleca się stosowanie specjalnie wykonanych stołów szlifierskich, które zintegrowane ze swoim wnętrzem tworzą skuteczny system odpylania. Podstawowym aspektem są filtry wewnętrzne, które szybko i dokładnie zbierają nawet najmniejsze pyły i zanieczyszczenia. Powierzchnia takiego stołu jest skonstruowana w taki sposób, aby zbierać zanieczyszczenia ze wszystkich miejsc. Odciągnięty pył znajduje swoje miejsce w specjalnych pojemnikach, z których może zostać bezpiecznie usunięty po zakończeniu pracy. Decydując się na zakup takiego stołu możemy mieć pewność, że nasze płuca będą bezpieczne i czyste, co przecież jest zawsze priorytetem.

ZAKUP W RAMACH DOTACJI?

Zwracając dużą uwagę na skutki używania nieodpowiedniego wyposażenia, które zostały wymienione powyżej, ważne jest, aby coraz więcej pracodawców decydowało się na zakup profesjonalnych sprzętów, które będą dobrze wpływać na zdrowie pracowników. Dbając o dobrą jakość pracy w stolarni decydujmy się na zakup stołów szlifierskim z systemem odpylania. Zachęcają do tego liczne dotacje pochodzące szczególnie z organizacji ZUS, która oferuje pomoc w zapewnieniu pracownikom odpowiedniego sprzętu. Równocześnie podkreślamy, że ZUS pomaga nie tylko w przypadkach inwestowania w droższe, bezpieczniejsze wyposażenie.

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo dofinansowania ZUS mogą pomóc. Jest to bardzo dobry ruch w wielu najróżniejszych branżach. Jeżeli nie czujesz się pewnie w dziedzinie dofinansowań i dodatków, które możesz otrzymać, chętnie Ci pomożemy. Zapraszamy do odwiedzenia zakładki „DOTACJE”, gdzie znajdziesz mnóstwo bardzo przydatnych i użytecznych informacji.

PODSUMOWUJĄC…

Biorąc po uwagę plusy i minusy stoły szlifierskie to naprawdę dobre rozwiązanie. Decydując się na pracę, w której jesteśmy narażeni na ekspozycję na różnego rodzaju pyły warto poznać możliwie niepożądane skutki i wdrożyć w życie ewentualną ochronę przed nimi. Mogą one stać się jednak niezbędnikiem każdego zapalonego stolarza, który będzie decydować się na duże obróbki. Nie jest to tanie wyposażenie, na które może sobie pozwolić każdy. Dla użytku osobistego lub dla tych, którzy mają w planach małe przeróbki idealnie sprawdzi się natomiast sprzęt mniejszych gabarytów na przykład szlifierka ręczna.

Pamiętajmy, że nieważne na jaki sprzęt się zdecydujemy, zawsze najważniejsze będzie nasze zdrowie. Wybierajmy więc te sprawdzone i bezpieczne, aby móc w spokoju działać i cieszyć się pracą 😊.