Opublikowano

Dotacja ZUS – podstawowe informacje

Dotacje ZUS

Temat dotacji na polepszenie warunków pracy oraz proces pisania wniosków o dofinansowanie są bardzo obszernymi tematem. Cyklicznie będą zamieszczane na naszym blogu informacje ułatwiające zdobycie wiedzy o tym programie. Warto w tym miejscu nadmienić, że pracując w temacie tworzenia wniosków przez dłuższy okres czasu, dość często klienci zadawali dość podobne pytania. W tym krótkim artykule postaram się udzielić odpowiedzi na niektóre z nich oraz wyjaśnić czym jest dotacja ZUS.

Jakie mam szanse na uzyskanie środków?

Program ten z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wiąże się to głównie ze wzrostem świadomości wśród przedsiębiorców o istnienia dotacji. Pewną rzeczą jest to że chętnych na skorzystanie będzie więcej jak chętnych. Im proces produkcyjny jest potencjalnie niebezpieczny tym łatwiej będzie uzyskać dofinansowanie. Kluczową sprawą natomiast jest złożenie wniosku i dopilnowanie formalności w trakcie. Nasza usługa polega zarówno na przygotowaniu oferty w oparciu o analizę Państwa procesu produkcyjnego, jak również na pilnowaniu formalności związanych z przygotowaniem wniosku. Przez to że do tematu podchodzimy kompleksowo, cała usługa odbywa się w sposób przemyślany i spójny, co z kolei wpływa na zwiększenie prawdopodobieństwa sukcesu.

Jakie urządzenia można się ubiegać?

Jest to dość rozbudowana kwesta. Dość często jestem pytany czy urządzenia używane mogą być przedmiotem dofinansowania. Zgodnie z wymogami urządzenia muszą być fabrycznie nowe. Nie jest możliwe zakup urządzeń używanych np. po leasingu. Wyposażenie które kompletujemy na potrzeby dotacji musi posiadać wszelkie certyfikaty i deklaracje zgodności norm wymagane przepisy prawa. Oznacza to że produkty z nierenomowanych firm mogą być stanowić problem już na etapie tworzenia wniosku. Szczególną uważność należy zachować również w projektowaniu instalacji. Przykładowo wentylacja stanowiska pracy musi uwzględniać chociażby przepisy PPOŻ. Dodatkowo dostawca instalacji zobowiązany jest do przedstawienia projektu instalacji wraz z podpisem projektanta posiadającego stosowne kompetencje i uprawnienia. Kolejnym ważnym aspektem jest przeznaczenie urządzeń, elementów instalacji czy wyposażenia. Program z którego chcemy uzyskać środki jest tworzony na celu realnej poprawy bezpieczeństwa. Oznacza to że elementy nie wpływające bezpośrednio na poprawę w tym zakresie mogą spowodować fiasko całego wniosku. Na chwilę załóżmy że ubiegamy się o dofinansowanie na instalację nawiewno wywiewną kilku stanowisk produkcyjnych. Elementem pożądanym w tego typie instalacji jest system rekuperacji. Rekuperacja polega na odzysku energii cieplej z powietrza które emitujemy na zewnątrz i dostarczenie jej do powietrza dostarczanego przez instalacje nawiewną. W zależności od specyfiki instalacji stosuje się różne metody odzysku. Rekuperator jest więc bardzo pożyteczny ponieważ pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z eksploatacją urządzenia. Niestety mimo oczywistych korzyści system ten nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa , a więc nie może być on przedmiotem dofinansowania. Kolejny przykład to dość popularna obecnie fotowoltaika. I znów mamy przykład przydatnej rzeczy, która jednak nie może zostać ujęta w projekcie. Lista elementów wyposażenia jakie można uwzględnić w ofercie od dostawcy jest publikowana przez Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy mogę skorzystać z dotacji jeśli mam dług w ZUS?

TAK dotacja ZUS daje taką możliwość. Należy w tym miejscu jednak zaznaczyć że wymagane jest opłacenie bieżącej składki oraz rozbicie długu na raty w ramach umowy z ZUS. W każdym urzędzie znajduje się sekcja zajmująca się zawieraniem tego typu umów i co ciekawe praktyka jest taka że urząd zwykle bardzo idzie płatnikowi składek na rękę i stara się tak ułożyć harmonogram spłat by dłużnik mógł je spłacać przy uwzględnieniu jego sytuacji.

Od czego zależy o ile pieniędzy mogę dostać z dotacji ZUS?

Wszystkie podmioty mogą wnioskować o refundacje 80% wartości inwestycji przez ZUS – niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. 

Ile czasu potrzeba by uzyskać dofinansowanie z ZUS?

Termin przyjmowania wniosków na następny następny program dotacji jest ogłaszany na stronie ZUS. Oczywiście na naszej stronie internetowej informacja o terminie przyjmowania wniosków do dotacji zostanie opublikowana. W ostatnich latach terminy te oscylowały w okolicach lipca. Jednak czas szybko ucieka, a aby otrzymać środki z dotacji należy przygotować potrzebne dokumenty i napisać wniosek w terminie. Dlatego nie zwlekaj i skontaktuj się z nami już dziś 🙂 Czas ucieka a dotacja ZUS co roku przyciąga uwagę przedsiębiorców.

Jak często mogę brać dotacje ZUS?

Dofinansowanie można brać po 3 latach od zakończenia poprzedniego projektu. Oznacza to że nie opłaca się tego przesuwać na bliżej nie skonkretyzowaną przyszłość ponieważ czas szybko leci. Rynek i konkurencja nie śpią i też mogą właśnie być w trakcie procesu ubiegania się o dofinansowanie. Jeśli zakup urządzeń może poprawić bezpieczeństwo oraz pozwolić zbudować Ci przewagę konkurencyjną podejmij teraz decyzję i działaj.

Czy jednoosobowa firma może ubiegać się o dofinansowanie z ZUS?

TAK może – w końcu pracodawcy w jednoosobowych firmach również płacą składki na ubezpieczenie więc dlaczego dotacje ZUS miały by ominąć tak znaczną grupę. Firma tego rodzaju może ubiegać się o 140.000 zł przy wkładzie własnym 10%. Na podstawie kilkuletnich doświadczeń wynika że w przypadku obsługi jednoosobowej firmy największą trudność stanowi oferta, a w zasadzie ustalenie jej zakresu. Często jest tak że budżet 140.000 zł jest już za duży by go w pełni wykorzystać. Często tłumaczę klientom, że nie ma obowiązku wykorzystania całej puli. Do takich sztandarowych tematów dla mikro przedsiębiorstw możemy zaliczyć zakup wózka widłowego, czy też wyposażenie stalownika lakierniczego w instalacje nawiewno wyciągową. Zważywszy na wysoki procent dofinansowania. możliwe jest pozyskanie za pośrednictwem programu środków które nie tylko posłużą na wzrost bezpieczeństwa, ale również pomogą rozwinąć firmę o sprzęt który poprawi jakość samego procesu produkcyjnego.

Czy to trudny temat ?

Bardzo często słyszę to pytanie i odpowiedz może wydawać się banalna: jak wszystko co wartościowe wymaga wysiłku. Nic samo nie przyjdzie, a dodatkowo czas ucieka. Nasza praca polega na tym by maksymalnie zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu. Przez wszystkie etapy pomożemy przejść więc nie musisz być ekspertem w tym temacie. Ważne jest udzielenie nam dokładnych informacji oraz dosyłanie potrzebnych dokumentów w terminie. Dotacja ZUS nie musi być wcale trudnym tematem.

Proces tworzenia wniosku o dofinansowanie z ZUS

Na kolejne pytania odpowiem w kolejnych artykułach. Zainteresował Cię temat – zapraszamy do kontaktu. Nasz konsultant udzieli więcej informacji o dotacji ZUS.

Dotacja ZUS to szansa na skok w rozwoju twojej firmy.