Opublikowano

Jak wybrać właściwy stół spawalniczy?

Jak wybrać srół spawalniczy

Stół spawalniczy to bardzo ważny aspekt wyposażenia dla osób profesjonalnie trudniących się szeroko rozumianym spawalnictwem. Temat wyposażenia spawalni jest bardzo obszerny, jednak w tym krótkim artykule skupimy się na jednym wspomnianym powyżej zagadnieniu i postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania osób które poszukują stołu do spawania. Wskażemy również najważniejsze aspekty którymi należy się kierować przy wyborze rozwiązania.

Chcesz więcej informacji zobacz nasz nowszy wpis BLOG poświęcony temu tematowi.

Ile kosztują stoły spawalnicze?

Na polskim rynku można znaleźć wiele ogłoszeń sprzedaży stołów. Obok profesjonalnych produktów tworzonych z wielką precyzją, znajdziemy również produkty tworzone w garażach metodą chałupniczą. Oczywiście podstawową różnicą jest cena. Profesjonalne rozwiązania kosztują więcej jak tak zwane samoróbki. Problem w tym że nie da się dobrać jednoznacznie najlepszego rozwiązania dla każdego, jednak poniżej przedstawimy pewną firmę która opracowała aż trzy linie produktowe, które mają na celu spełnić oczekiwania możliwie dużej grupy spawaczy. W tym miejscu warto nadmienić iż w zasadzie nikt nie dokonuje zakupów wyłącznie przez pryzmat ceny. Zwykle zakup szeroko rozumianego wyposażenia i jest powiązany z balansem między ceną, a jakością rozwiązania. Patrząc na to z punktu widzenia wielu naszych klientów zazwyczaj bardziej opłacalne jest zakupienie rozwiązania pozwalającego na wyższą precyzje i trwalszego niż najtańsza na rynku opcja.

Polski producent – rozsądny wybór dla każdego?

Wspominając w powyższym akapicie o zrównoważanym stosunku ceny do jakości wspominałem, że warto również zwrócić uwagę na trwałość. Solidnie wykonane stoły spawalnicze nie wygną się gdy wrzucimy na nie cięższe elementy, jak również nie zardzewieją po kilku latach od zakupu. Do marki GPPH po raz pierwszy pokierował mnie mój klient który przy okazji zakupu odciągu spawalniczego poprosił mnie o przygotowanie zestawu z solidnym stołem spawalniczym. Od tego czasu zajmuję się dystrybucją stołów tego polskiego producenta ponieważ ich produkty cechują się wysoką jakością wykonania oraz dużą trwałością. Nigdy nie spotkałem się z negatywnymi odczuciami użytkowników, a przez to że jesteśmy oficjalnym dystrybutorem możemy zaoferować naszym klientom bardzo korzystne warunki cenowe. GPPH tak jak wspomniałem wcześniej to polski producent stołów spawalniczych. Siedziba firmy znajduje się w Mielcu w województwie podkarpackim. Z najciekawszych informacji o nich warto nadmienić że jest to firma która większość swoich produktów eksportuje do 36 państw, z których niektóre są dość odległe jak na przykład Republika Południowej Afryki. Cieszy fakt iż polskie produkty i usługi w coraz częściej goszczą na zagranicznych rynkach.

W swojej ofercie posiadamy wszystkie trzy linie produktowe stołów spawalniczych:

Linia ECO

Dedykowana jest dla tych którzy poszukują wysokiej jakości przy możliwie najniższej cenie. I w sumie to wyczerpuje definicje produktów ECO. Ograniczeniami w rozwiazań z tej grupy jest jednak sama nośność stołów. Produkty te nie są dedykowane do cięższych elementów przez co materiał z którego stół jest wykonany jest lżejszy niż jego odpowiednik z pozostałych dwóch linii produktowych. Rozwiązanie na pewno polecane wszędzie tam gdzie elementy są relatywnie lekkie.

Linia PLUS

Stół spawalniczy PLUS to chyba najczęściej wybierany przez naszych klientów typ. Jest droższy niż linia ECO ale i pozwala na spawanie cięższych elementów. Dla większości zakładów spawalniczych jest to najbardziej racjonalny wybór. Nadal jest to dużo tańsza opcja niż niemiecki odpowiednik, a nie ma krajowego odpowiednika który zbliżyłby się do takiej precyzji wykonania.

Linia PRO

PRO to grupa produktów cechująca się wysoką nośnością. Stoły PRO są najcięższe i cechują się najwyższą ceną. Produkty te są dedykowane dla firm których elementy są najcięższe.

stół spawalniczy

Stół spawalniczy – jaki osprzęt trzeba do niego dokupić?

Tak jak wspominałem na początku nie zamierzam w tym artykule opisywać wszystkich aspektów wyposażenia stanowiska spawalniczego, jednakże ciężko nie wspomnieć o najbardziej potrzebnych akcesoriach, które de facto zwykle są zakupywane od razu z stołem spawalniczym. Pierwszą kluczową kwestią są szeroko rozumiane narzędzia do stołów spawalniczych. Rozumiemy przez to przedmioty które po przytwierdzeniu do blatu stołu pozwalają na precyzyjne ustawienie materiału, który będzie spawany. Wszelkiego typu winkle, kątowniki czy stopery są niezbędne aby móc wykorzystać walory stołu. To właśnie precyzyjne wykonanie blatu pozwala na dokładną i często powtarzalną jakość spawania. Drugim niezbędnikiem do stołu będą wszelkiego typu odciągi spawalnicze. Ich zadaniem jest odebranie spalin powstałych podczas spawania. Bardzo dobrą opcją są mobilne odciągi pozwalające na łatwą zmianę lokalizacji w warsztacie oraz wygodę pracy. Rozwiązania te dodatkowo posiadają wewnętrzne systemy filtracji pozwalające na powrót już przefiltrowanego powietrza z powrotem na halę produkcyjną co powoduje brak ponoszenia kosztu ogrzewania – w odróżnieniu od odciągów emitujących powietrze na zewnątrz. Ostatnim aspektem o którym należy konieczne pamiętać jest maska spawalnicza i ubiór BHP. Bezpieczeństwo na stanowisku pracy zawsze powinno być rzeczą priorytetową i sprawa ta jest tak oczywista iż nie widzę potrzeby aby rozwijać ten temat dalej.

Zakup – opcje finansowania stołu spawalniczego

W zależności od potrzeb klienta możliwe jest kilka sposobów finansowania transakcji. Najbardziej “naturalna” formą jest zwyczajny zakup za gotówkę lub przelewem. Jednakże możliwe jest również skorzystanie z finansowania zewnętrznego – leasingu. Jako doświadczony dostawca często pomagamy klientowi uprościć procedurę leasingu, a dodatkowo jako autoryzowany dystrybutor możemy zaproponować często tańsze warunki leasingowania niż mógłby uzyskać sam klient. Ostatnim wartym rozważenia sposobem jest zakup stołu w dotacji. Oczywiście jest wiele opcji jednakże istnieje program w którym stoły spawalnicze widnieją jako jedna z możliwych form wzięcia dofinansowania. Co roku organizowany jest konkurs na dofinansowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach programu prewencji wypadkowej. Profesjonalne stoły spawalnicze wpływają na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy i w związku z tym można uzyskać nawet 90% dofinansowania zakupu. Więcej informacji o dotacji ZUS można uzyskać w naszym artykule poświęconym tej tematyce.

Podsumowanie

Stół spawalniczy to bardzo ważny element wyposażenia profesjonalnego spawacza. Wydaje się że temat jest prosty – w końcu to tylko blat z otworami na nogach, ale rzeczywistość jest zgoła inna. Podczas wyboru należy nie tylko pamiętać o jego wielkości, ale również o tym że stoły potrafią się różnić nośnością. Ponadto aby właściwie wykorzystać potencjał produktu niezbędny jest zakup zestawu narzędzi pozwalających na precyzyjne ustawienie na stole spawanych elementów. Nasz zespół chętnie udzieli więcej informacji, a także przedstawi rozwiązania najbardziej zbliżone do Państwa indywidualnych potrzeb. Nasze wsparcie zapewnia także doradztwo w zakresie możliwych opcji finansowania inwestycji. Zapraszamy do kontaktu.