Opublikowano

Rodzaje odciągów spawalniczych

odciąg spawalniczy

Odciąg spawalniczy to nieodzowny element wyposażenia wielu zakładów spawalniczych. Pozwala on uzyskać zdatne do pracy powietrze poprzez wyeliminowanie problemu spalin powstałych podczas spawania. Istnieją cztery rodzaje odciągów spawalniczych. Opiszę dokładnie wszystkie metody i podpowiem w jakich sytuacjach, jaki wariant będzie najbardziej ekonomiczny. W artykule nie poruszę tematu stacjonarnych rękawów spawalniczych, ponieważ w większości sytuacji uważam to za niedobre rozwiązanie.

Dlaczego nie samo ramię z wentylatorem?

odciąg spawalniczy
Przykład odciągu z wentylatorem

Oczywiście nasza oferta również zawiera tego typu rozwiązanie. Jednak moim zdaniem trzeba być hobbistą, a nie spawaczem, aby wybór ten był opłacalny. Podstawowym problemem jest emisja powietrza na zewnątrz bez żadnej filtracji co powoduje dwa negatywne skutki. Po pierwsze, niefiltrowane powietrze po emisji na zewnątrz będzie odczuwane przez otoczenie spawacza. Po drugie, koszt eksploatacji jest w tym wypadku relatywnie wysoki. W naszym klimacie przez okres ponad połowy roku musimy ogrzewać przestrzeń, w której odbywa się praca. Stale podczas spawania tracimy ciepło. Dlatego też, jeśli ktoś spawa rzadko, np. raz na kilka tygodni, będzie to rozwiązanie dla niego. Aczkolwiek niektóre tańsze filtry nabojowe mogą stanowić rozsądny zamiennik dla ramienia spawalniczego z wentylatorem. Oba rozwiązania cenową są zbliżone, a mobilny odciąg spawalniczy będzie bardziej wszechstronny.

SPOSÓB 1 Mobilny odciąg spawalniczy

Przyznam, że jest to najczęściej stosowane rozwiązanie z możliwych. W odróżnieniu od odciągu ściennego z wentylatorem mobilny odciąg mobilny zapewnia nie tylko większą wszechstronność, ale również pozwala zmniejszyć koszty eksploatacyjne. Odciągi – poza długością i budową ramion odciągowych – dzieli się na: zwykłe z wymiennymi filtrami często w formie gotowych modułów oraz odciągi posiadające system odmuchiwania filtrów.

Mobilny odciąg spawalniczy – bez systemu oczyszczania filtrów

Zdecydowanie jest to tańszy wariant niż odciąg z systemem oczyszczania. Poszczególne modele różnią się pojemnością filtra wyrażaną w m2 – co wpływa na częstotliwość wymiany wkładów. Poniżej przedstawiam dwie propozycje odciągów:

Posiadamy obszerną ofertę modułowych odciągów spawalniczych. Zaprezentowane powyżej rozwiązania są najczęściej zamawiane przez naszych klientów. Na bieżąco dostarczamy również wkłady wymienne.

Mobilny odciąg spawalniczy z systemem oczyszczania filtrów.

Docelowo zdecydowanie tańszy w eksploatacji jest odciąg spawalniczy posiadający system odmuchiwania filtrów. Rozwiązanie to pozwala na bardzo długą eksploatacje jednego wkładu filtracyjnego, co znacząco wpływa na koszty eksploatacji. Osobiście polecę to rozwiązanie jeżeli urządzenie ma pracować więcej niż trzy godziny dziennie. W naszej ofercie posiadamy kilka tego typu jednostek, ale pomyślałem, że zaprezentuję najlepszy produkt. Zwłaszcza, że paradoksalnie nie jest droższy od swoich zamienników. Jako autoryzowany dystrybutor włoskiej marki HFiltraction możemy dostarczyć wysokiej jakości mobilny odciąg spawalniczy MOS-1. Rozwiązanie to posiada gwarancję 2000 roboczogodzin pracy odciągu bez konieczności wymiany filtra patronowego.

Warto rozważyć zakup urządzenia również w formie leasingu. Urządzenie przy intensywniejszej eksploatacji może “samo się spłacać” tylko poprzez oszczędność na wkładach filtracyjnych.

SPOSÓB 2 WIEŻA SPAWALNICZA

Zdarza się, że na hali produkcyjnej spawane są elementy przestrzenne o zmiennej kubaturze. W takich okolicznościach odciągi z ramionami spawalniczymi mogą mieć utrudniony dostęp do punktów, w których wykonywane są spawy. Najprostszym i korzystnym cenowo rozwiązaniem problemu może okazać się wieża spawalnicza.

wieża spawalnicza
Wieża spawalnicza przykład realizacji

Przy doborze wieży spawalniczej bardzo ważne jest uwzględnienie jej wydajności. Ilość podmian powietrza regulują przepisy. Jednak spełnienie tylko minimalnej ilości podmian powietrza w hali nie da specjalnie odczuwalnych rezultatów. Aby sobie uzmysłowić problem spójrzmy na to z punktu widzenia spawacza. Odciąg ramienny odbiera opary natychmiastowo przez co spawając nie poczujemy nic. Wieża działa na innej zasadzie. Otóż opary wędrują w górę i następnie tam są odbierane przez wieżę. Oznacza to, że od wydajności wież zależy jak szybko opary zostaną usunięte. Dlatego też, spełnianie wyłącznie – wymuszonej przepisami – normy powoduje, że dla spawaczy pracujących w hali nie ma odczuwalnej różnicy czy wieża pracuje czy też nie. Dobierając wieże spawalnicze zawsze kierujemy się indywidualną oceną sytuacji. Jednocześnie proponujemy rozwiązania zapewniające komfort pracy. Ważne, żeby pracownik go miał, ponieważ przy jego braku może częściej rozważać zmianę zatrudnienia, a dobry spawacz jest niezwykle ważnym aktywem przedsiębiorstwa.

3 SPOSÓB – CENTRALNY ODCIĄG SPAWALNICZY

Kolejnym sposobem odbioru spalin spawalniczych jest centralny odciąg spawalniczy. Przy znacznej kubaturze hali spawalniczej zastosowanie wielu wież spawalniczych wiązałoby się ze znacznym kosztem. W takich sytuacjach rozwiązaniem może być centralny odciąg spawalniczy. Jest to znacznych rozmiarów odpylacz z przemysłowym wentylatorem. System odbiera powietrze rurami, a następnie filtr oczyszcza je, by po zakończeniu procesu wtłoczyć je z powrotem na halę. Instalacja z rur pozwala na dostosowanie przepływów do specyfiki pomieszczenia.

Przykład projektu centralnego odciągu spawalniczego

SPOSÓB 4 – CENTRALNY ODCIĄG SPAWALNICZY Z RAMIONAMI

Na koniec jeszcze szybszy sposób odbioru spalin. Rozwiązanie polega na rozbudowaniu wyżej wymienionego rozwiązania o szereg punktów zakończonych rękawami spawalniczymi. Pozwala to na większą wygodę dla spawacza -jak stosowanie mobilnych odciągów spawalniczych. W porównaniu z trzecim sposobem – przy tej samej wydajności i długości instalacji – należy się liczyć z większym wydatkiem w postaci konieczności zakupu wielu ramion odciągowych.

Dofinansowanie zakupu odciągów spawalniczych

Poza “zwyczajną” sprzedażą systemów filtracji dla branży spawalniczej zajmujemy się również prowadzeniem usługi pisania wniosków oraz obsługi dotacji w ramach programu prewencji wypadkowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS dotuje działania mające na celu ograniczyć ryzyko płacenia rent. Wszystkie produkty wymienione w tym opracowaniu stanowią jeden z potencjalnych tematów wchodzących w obszar dotacyjny. W celu zdobycia informacji o programie dla branży spawalniczej zapraszam do zapoznania się z artykułem ” Dofinansowanie z ZUS dla branży obróbki metalu” oraz artykułu o samym programie ” Dotacja ZUS – podstawowe informacje“.

Podsumowanie

Powyżej zaprezentowane zostały cztery metody rozwiązania problemu spalin spawalniczych. Każde rozwiązanie ma swoje zalety, jak również wady i nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania pasującego do każdej sytuacji. Przy doborze rozwiązań należy uwzględnić nie tylko specyfikę zabudowy, wielkość i umiejscowienie spawanych elementów, ale także intensywność procesów spawalniczych. Uwzględniając wszystkie wymienione czynniki, nasz zespół dobierze rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Kilkukrotnie w tekście poruszałem również kwestie zwrotu inwestycji. Opracowując rozwiązania zawsze przedstawiamy orientacyjny czas zwrotu każdego z wariantów oferty.

Serdecznie zapraszam do kontaktu. Telefon: +48 787-019-756.

EXPERA