Mgła olejowa i jej filtracja to obszerny temat. Zagadnienie samego zjawiska jak i sposobów jego zabezpieczenia omawialiśmy w blogu: ” Czym jest mgła olejowa i jak rozwiązać jej problem”. W tym artykule zaprezentujemy dwa przykłady rozwiązań problemu mgły olejowej w oparciu o zastosowane u klientów rozwiązania.
Rozwiązania zaprojektowane przez Hfiltration, której jesteśmy autoryzowanym przedstawicielem na rynku polskim, od wielu lat projektuje systemy filtracji mgły olejowej. Wśród rozwiązań można znaleźć systemy zarówno filtrów koalescencyjnych do emulsji jak i pełnego oleju. Dokładna analiza fizycznego zjawiska koalescencji pozwoliła na zaprojektowanie i wdrożenie innowacyjnych systemów, które są w stanie zagwarantować doskonałą wydajność. W szczególności stworzono dwa typy filtrów koalescencyjnych do emulsji i całego oleju:
Pierwsza seria jest szczególnie przydatna w szczególnie wymagających procesach mechanicznych, w których wykorzystuje się cały olej i generuje się dym, natomiast druga seria jest zalecana w przypadku, gdy mamy do czynienia z emulsjami.
Filtr koalescencyjny MCOS do mgieł olejowych
Strumień powietrza przechodzi przez wielowarstwowy system filtrów z włókna szklanego o niskiej intensywności, w obszarze, w którym zachodzi proces koalescencji. Tutaj mikrocząsteczki ulegają aglomeracji, a następnie są gromadzone w specjalnym zbiorniku. Z kolei przepływ filtrowanego powietrza odbywa się z niewielką prędkością, aby nie rozproszyć żadnej szczególnie małej cząsteczki oleju, co pozwala zagwarantować poziom oczyszczenia na poziomie 99,99%. Filtry koalescencyjne MCOS do mgły olejowej dostępne są w dwóch wariantach:
- Ze zintegrowanym wentylatorem, wyposażonym w silnik odśrodkowy zainstalowany wewnątrz urządzenia, który zapewnia znaczną redukcję hałasu i rozmiarów.
- Z wentylatorem podłogowym, umożliwiającym instalacje o niestandardowych natężeniach przepływu i spadkach ciśnienia. Ponadto, wśród filtrów MCOS znajdują się nowe modele MCOS Mini. Są one dostępne w dwóch mniejszych rozmiarach niż wersja tradycyjna, do zainstalowania na maszynie i zawsze zdolne do wykorzystania zasady koalescencji do filtrowania mgły olejowej. Zalety są takie same jak w przypadku większych MCOS, tzn. zmniejszają koszty konserwacji i zwiększają wydajność filtracji w wymagających zastosowaniach z przetwarzaniem całego oleju i obecnością dymu ze spalonego oleju.
Filtry statyczne do mgły olejowej MIST COMPACT®
Rozwiązanie to zostało zaprojektowane do budowy scentralizowanych systemów i składa się z filtra koalescencyjnego do redukcji zemulgowanego oleju. Złożone z plisowanych wkładów z włókna szklanego i polipropylenowej membrany zewnętrznej, zapewniają przepływ powietrza pozwalający na zbieranie grubszych cząstek. Następnie przesyłanych do specjalnego zbiornika znajdującego się w dolnej części systemu, podczas gdy oczyszczone powietrze jest ponownie wprowadzane do obiegu.
Ponadto, ten typ filtra gwarantuje wyraźną poprawę środowiska pracy dzięki drastycznemu zmniejszeniu emisji oleju występującego na danym obszarze.
Dofinansowanie na filtrację mgły olejowej.
Mgła olejowa filtracja – to jeden z tematów jaki może wejść w zestaw rozwiązań jaki przygotowujemy w ramach programu prewencji wypadkowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niezależnie od tego czy Państwa firma jest jednoosobowa czy też są pracownicy mogą Państwo skorzystać z dotacji. Dla branży obróbki metalu jest naprawdę sporo opcji. Od kilku lat zauważam że temat filtrów do mgły olejowej występuje coraz częściej. Szczęśliwie rośnie świadomość problemu jaki niesie ze sobą parujące chłodziwo. Stopień dofinansowania to nawet 90% wartości inwestycji. Zajmujemy się kompleksową obsługą tematu dotacji. Oczywiście jeśli Państwo nie są zainteresowani dotacją możemy dostarczyć filtry bez dotacji. W obu przypadkach gwarantujemy dopasowanie rozwiązań do Państwa potrzeb oraz dostępność materiałów eksploatacyjnych i serwis.