Opublikowano

Nabór wniosków na dofinansowanie ZUS 2022 r.

Dotacja ZUS 2022

Na podstawie uzyskanych danych i pisemnej odpowiedzi z ZUS chcemy podzielić się informacją, że dotacja ZUS 2022 już wkrótce się zacznie. Ważną kwestią jest kompletacja dokumentów potrzebnych do zdobycia finansowania. Jest to ważne, ponieważ często proces ten zajmuje aż 3 miesiące! W jakich sytuacjach wskazany jest pośpiech? Jakie informacje o tegorocznym naborze udało nam się zebrać? Opiszemy w poniższym artykule. Dodatkowo, dla osób mających pierwszy raz styczność z tematem, przedstawimy podstawowe informacje i wyjaśnimy jakie cele przyświecają Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych przy prowadzeniu tego dofinansowania.

Po co jest dotacja ZUS?

Rozdawanie pieniędzy przez ZUS dla większości osób które pierwszy raz mają styczność z tym programem brzmi niczym oksymoron. Comiesięczne wysokie składki w porównaniu do niskich emerytur nie kojarzą się z instytucją skorą do filantropii … i słusznie. Dotacja ZUS 2022 nie jest projektem który ma na celu wzmocnić naszą gospodarkę po pandemii, ale wprost wpłynąć na mierzalne zyski ZUSu. Jak to się odbywa? Cóż lista elementów o jakie można wystąpić jest podana w załączniku 4 do konkursu. W dokumencie tym wskazane przedmioty bezpośrednio wpływające na poprawę bezpieczeństwa pracy. Intencją organizatora jest więc przekazanie swoich środków by potem zaoszczędzić na rentach związanych z wypadkami.

Co jest potrzebne by z dofinansowania skorzystać?

Możliwość wystartowania w konkursie ma każda firma w której przynajmniej jedna osoba jest ubezpieczona w ZUS – a więc JDG też mogą skorzystać. Drugą kluczową kwestią jest potrzeba uzupełnienia braku w wyposażeniu. Jeżeli pomiary stanowiska pracy wykażą idealne warunki uzyskanie finansowania inwestycji jest równe zero. Tu im gorsze warunki tym większa szansa powodzenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma interes by środki trafiły tam gdzie są najbardziej potrzebne dlatego liczą się wyniki pomiarów, ocena ryzyka zawodowego oraz poprawność wypełnienia wymaganych dokumentów do wniosku.

Czy dotacja jest bezzwrotna? Jakie branże mają szanse?

Dofinansowanie jest bezzwrotne – ale wymogiem jest korzystanie z zakupionego w ramach jej sprzętu przez trzy lata od chwili odbiorów. Warto zaznaczyć że najmniejsze firmy mogą liczyć nawet na 90% refundacji. Więcej informacji kwot znajdują się w tym blogu.

Wysokość finansowania z ZUS w ramach programu prewencji wypadkowej zależy od wielkości firmy. Poniżej zamieszczam tabelę pokazującą progi finansowe.

dofinansowanie z zus dotacja zus

 

Ważne jest to że w ramach budżetu można skorzystać z kilku kategorii produktów jednocześnie. Pozwala to na maksymalną optymalizacje oferty pod kątem jej zakresu.

Kiedy rusza nabór?

Aby na to pytanie odpowiedzieć należy uwzględnić praktykę jaką Urząd stosuje od kilku lat. W zeszłym roku nabór był organizowany w czerwcu o czym się dowiedzieliśmy 3 dni przed rozpoczęciem naboru. Jest to niezwykle krótki czas i większość firm które po ogłoszeniu się do nas zgłaszają dowiadują się że już jest za późno i że można rozważyć wzięcie udziału za rok. Powodem jest to że zgodnie z wymogiem jedna z najbardziej popularnych kategorii a więc filtracja powietrza wymaga przedstawienia dwóch pomiarów podczas składania wniosku. Problem w tym że zgodnie z rozporządzeniem badania te nie są ważne jeśli są robione częściej jak raz na trzy miesiące. Sporo klientów nie ma np. pomiaru spalin spawalniczych przez co należałoby z wyprzedzeniem przeprowadzić pierwsze badanie. W internecie jedna z firm opublikowała informacje że nabór ma się odbyć pod koniec lipca. Skierowaliśmy pismo do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w którym otrzymaliśmy informacje że nie jest to stanowisko ZUS. Równolegle informacje jakie uzyskujemy na od osób zaangażowanych w obsługę dotacji że planowany nabór jest na maj, ale bardzo prawdopodobne jest to że zostanie przesunięty na czerwiec ponieważ obecnie jest jeszcze sporo pracy związanej z obsługą zeszłorocznego konkursu.

Dotacja ZUS 2022
Systemy odpylania to jedne z najczęściej wybieranych tematów dotacji.

Kompleksowa obsługa dotacji

Nasza firma zajmuje się prowadzeniem tematu dofinansowania od A do Z. Specjalizujemy się w obsłudze firm zajmujących się produkcją zwłaszcza z segmentów obróbki metalu oraz drewna. Polecam zapoznać się z blogiem o dofinansowaniu dla branży obróbki metalu. Poza wypełnieniem dokumentów oferujemy wsparcie techniczne wraz z sprawdzeniem zgodności elementów wyposażenia z obowiązującymi normami – jest to wymóg dotacji. Jednocześnie poszukujemy rozwiązań technicznych mogących maksymalnie pasować do indywidualnych potrzeb procesów produkcyjnych.

Zapraszam do kontaktu:

tel. 787019756