Opublikowano

Lista elementów dotacji ZUS 2022-2023 – KATALOG DZIAŁAŃ INWESTYCYJNYCH i DORADCZYCH

ZUS prewencja wypadkowa

Zakład ubezpieczeń Społecznych ogłosił nabór wniosków do konkursu ZUS prewencja wypadkowa 2022-2023 r. Poniżej zamieszczamy listę wszystkich kategorii produktów i usług które można uwzględnić w planie inwestycji. W tym roku każdy podmiot może wnioskować  o subwencje w ramach budżetu 300.000 zł brutto z wkładem ZUS 80%. Więcej informacji o zmianach w regulaminie dotacji znajdą Państwo w artykule “ Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie ZUS 2022“.

Katalog działań inwestycyjnych

1. Zakup i instalacja osłon stałych i ruchomych niebezpiecznych stref maszyn i innych urządzeń technicznych np. nastawianych samoczynnie, blokujących, blokujących z ryglowaniem, sterujących, zamykających się samoczynnie stref niebezpiecznych maszyn i urządzeń technicznych.

2. Zakup i instalacja urządzeń ochronnych przed zagrożeniami mechanicznymi : blokujących, zezwalających, sterujących podtrzymywanych, oburęcznego sterowania, czułych np. na nacisk (np. maty, listwy, krawędzie oraz pręty i linki do wyłączania), aktywnych optoelektronicznych ( np. kurtyny i promienie świetlne, skanery laserowe), sterujących krokowych, ograniczających.

3. Zakup i instalacja do maszyn uzupełniających środków ochronnych ( czyli realizujących funkcje zatrzymania awaryjnego ) do odłączenia i rozproszenia energii ( np. izolowanych odłączników całej maszyny lub jej określonych części od wszystkich źródeł zasilania z możliwością ich zamykania na klucz lub w inny sposób w położeniu odłączenia).

4. Zakup i instalacja elementów systemów sterowania realizujących funkcje bezpieczeństwa

5. Zakup i instalacja urządzeń i elementów sygnalizacji, ostrzegania i informacji o zagrożeniach, np. ręczne detektory toksycznych gazów, wiatromierze, belki oświetleniowe, sygnalizatory świetlne, akustyczno-optycznych sygnalizatorów stref występowania zagrożenia, takich jak: strefy ruchu maszyn, miejsca awarii, wykopy, drogi wewnętrzne i zbiorniki, itp.

W przypadku sygnalizacji drogowej dopuszcza się wyłącznie zakup urządzeń ostrzegawczych przeznaczonych do stosowania na wewnątrzzakładowych drogach niepublicznych.

Łączny poziom dofinansowania wszystkich działań inwestycyjnych projektu ww. zakresie nie może być większy niż 20.000 zł.

Nie podlegają dofinansowaniu: przyrządy do pomiaru wielkości elektrycznych i nieelektrycznych, a także detektory do wykrywania instalacji elektrycznych w ścianach.

6. Zakup i instalacja obudów, osłon i ekranów chroniących przed promieniowaniem i polami elektromagnetycznymi.

7. Zakup i instalacja obudów, osłon i ekranów chroniących przed promieniowaniem jonizującym.

8. Zakup i instalacja kabin, obudów, ekranów i osłon dźwiękochłonnych lub dźwiękochłonno-izolacyjnych. 

9. Zakup i instalacja tłumików akustycznych oraz materiałów i ustrojów dźwiękochłonnych chroniących przed hałasem.

10. Zakup i instalacja wyrobów i ustrojów przeciw-drganiowych ( wibroizolatorów, amortyzatorów itp.)

11. Zakup i instalacja elektronicznych systemów oświetleniowych.

Dofinansowaniu podlegają: instalacja elektryczna doprowadzona do opraw oświetleniowych od najbliższej rozdzielni oświetleniowej wraz z jej wyposażeniem.

Łączny poziom dofinansowania działań inwestycyjnych projektu w tym zakresie nie może być większy jak 50.000 zł 

12. Zakup i instalacja obudów, osłon i ekranów chroniących przed promieniowaniem optycznym

13. Zakup i instalacja środków ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym, z wyłączeniem podstawowych urządzeń i narzędzi stosowanych w energetyce. 

14. Zakup i instalacja środków technicznych ochrony antyelektrostatycznej zapobiegającej rażeniom człowieka oraz zapłonowi atmosfer wybuchowych przez wyładowanie elektrostatyczne.

Nie podlega dofinansowaniu systemy ochrony elementów i urządzeń elektronicznych przed elektrycznością statyczną.

15. Zakup i instalacja urządzeń i centrali klimatyzacyjnych pod warunkiem występowania przekroczenia wartości dopuszczalnych wskaźników mikroklimatu gorącego/zimnego na stanowiskach pracy spowodowanego emisją ciepła/zimna z maszyn i procesów technicznych .

Łączny poziom dofinansowania wszystkich działań inwestycyjnych projektu w tym zakresie nie może być większy jak 100.000 zł

Nie podlega dofinansowaniu urządzenia i instalacje ogrzewania, ciepła technologicznego, nawilżania powietrza, suszenia powietrza, oczyszczacze powietrza,  indywidualne urządzenia klimatyzacyjne typu ściennego , przenośnego, split, wentylokonwektory, oraz wszelkie urządzenie i centrale uzdatniające powietrze na stanowiskach pracy z zakresem mikroklimatu umiarkowanego.

16. Zakup i instalacja urządzeń i elementów wentylacji ogólnej i miejscowej nawiewnej i wywiewnej ( obudowy, okapy, ssawki, dygestoria, komory laminarne, komory bezpiecznej pracy BSC, filtry, pyłopochłaniacze, urządzenia do odpylania na sucho i na mokro, cyklony, elektrofiltry, wentylatory, czerpnie, wyrzutnie, klapy zwrotne i przeciwpożarowe, przepustnice, przewody i kształtki wentylacyjne, stoły do obróbki z skrawaniem i spawania zintegrowane z urządzeniami i elementami wentylacji miejscowej i filtracji powietrza, urządzenia i elementy miejscowej wywiewnej wentylacji i filtracji powietrza ścian, kabin i komór lakierniczych, urządzenia wentylacji indywidualnej itp)

Nie podlegają dofinansowaniu kompletne ściany , kabiny i komory lakiernicze oraz odkurzacze przemysłowe służące do sprzątania i czyszczenia stanowisk pracy.

  • Konkurs ZUS prewencja wypadkowa zobowiązuje w tej kategorii do przedstawienia wyników pomiarów czynników szkodliwych chemicznych i pyłowych z bieżących i przedostatnich pomiarów na stanowisku pracy.

Łączny poziom dofinansowania wszystkich działań inwestycyjnych projektu w tym zakresie nie może być większy jak 240.000 zł

17. Zakup i instalacja urządzeń i elementów wentylacji ogólnej nawiewno-wywiewnej.

Łączny poziom dofinansowania wszystkich działań inwestycyjnych projektu w tym zakresie nie może być większy jak 120.000 zł

Nie podlegają dofinansowaniu urządzenia i elementy wentylacji w pomieszczeniach biurowych, obsługi klientów i socjalno-bytowych oraz wentylacji grawitacyjnej.

18. Zakup i instalacja urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa prac na wysokości np: siatki ochronne, zabezpieczenia na krawędzi otworów w stropach, podesty stacjonarne, oraz rusztowania ruchome – przejezdne ( z wyłączeniem innych typów rusztowań).

Łączny poziom dofinansowania wszystkich działań inwestycyjnych projektu w tym zakresie nie może być większy jak 30.000 zł

Nie podlegają dofinansowaniu drabiny uniwersalne, podesty z drabin przegubowych, oraz rusztowania fasadowe, modułowe stałe ich elementy składowe.

19. Zakup i instalacja maszyn i urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa prac wysokościowych, np. podesty ruchome ( wiszące , masztowe , stacjonarne), podesty ruchome przejezdne ( wolnobieżne, przewoźne). 

Łączny poziom dofinansowania wszystkich działań inwestycyjnych projektu w tym zakresie nie może być większy jak 30.000 zł

20. Zakup środków do obudowy wykopów ziemnych służących wyłącznie zabezpieczeniu pracowników podczas wykonywania doraźnych prac o głębokości do 3 metrów , o dopuszczalnym nacisku gruntu 25 kN/ m2 ( szalunki typu boks z  uchwytami rozporowymi lub punktowymi, szalunki typu słupowego).

Łączny poziom dofinansowania wszystkich działań inwestycyjnych projektu w tym zakresie nie może być większy jak 30.000 zł

Nie podlegają dofinansowaniu różnego rodzaju deskowania i szalunki poziome (stropowe) i pionowe ( ścienne) zalewane betonem, pojedyncze elementy składowe obudów.

21. Zakup środków technicznych zabezpieczających przed dostępem do sfer pracy pracowników,np. bariery ze stałym oznakowaniem ostrzegawczym, balustrady, itp.

Łączny poziom dofinansowania wszystkich działań inwestycyjnych projektu w tym zakresie nie może być większy jak 20.000 zł

Nie podlegają dofinansowaniu ZUS prewencja wypadkowa elementy takie jak: panele i ogrodzenia pełne, bariery tymczasowe do ogradzania impres masowych lub wykonania ciągów komunikacyjnych itp.

22. Zakup i instalacja urządzeń o maksymalnym udźwigu 450 kg służących wyłącznie ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego przy pracach ręcznych związanych z przemieszczeniem przedmiotów, ładunków lub materiałów.

  • wózki magazynowe
  • ręczne wózki platformowe dłużycowe
  • schodołazy
  • wciągarki
  • żurawiki
  • wciągniki
  • suwnice
  • chwytaki i manipulatory ( samojezdne, prowadzone, podwieszane)
  • wozidła ( o prędkości jezdnej do 6 km/h)
  • windy dekarskie
  • dźwigi towarowe małe

Łączny poziom dofinansowania wszystkich działań inwestycyjnych projektu w tym zakresie nie może być większy jak 25.000 zł

W ramach konkursu ZUS prewencja wypadkowa nie podlegają dofinansowaniu: owijarki i inne urządzenia do pakowania, dźwigniki (podnośniki) samochodowe, przenośniki rolkowe, taśmociągi, przenośniki i podnośniki automatyczne, podnośniki, urządzenia dedykowane do jednej maszyny, składnice magazynowe, żurawie samojezdne, żurawie przenośne, urządzenia do magazynowania, urządzenia do pionowego i poziomego układania palet.

23.  Zakup urządzeń służących wyłącznie ograniczeniu obciążenia układu mieśniowo-szkieletowego:

  • wózków jezdniowych ( o udźwigu di 2 ton i maksymalnej wysokości unoszenia 3,5 m) wyłącznie z funkcją wspomagania ruszania lub unoszenia ( wspomaganie elektryczne lub hydrauliczne) takich jak: ręczne wózki paletowe oraz wózki podnośnikowe prowadzone, podestowe,
  • urządzenia do transportu pionowego osób chorych i niepełnosprawnych w zakresie jednej kondygnacji, np. podnośniki rehabilitacyjne,
  • zestawów do zrywki drewna (przyczepa leśna z żurawiem; bez ograniczenia udźwigu).

Łączny poziom dofinansowania wszystkich działań inwestycyjnych projektu w tym zakresie nie może być większy jak 30.000 zł

Nie podlegają dofinansowaniu wózki widłowe z siedziskiem, ręczne wózki paletowe bez wspomagania ruszania lub unoszenia lub ze wspomaganiem mechanicznym, kruszarki, rozdrabniacze, ładowarki koparki, zamiatarki,  odśnieżarki, wiertnice, ciągniki, minikoparki, mini ładowarki i inne urządzenia wielozadaniowe, urządzania do transportu materiałów sypkich lub płynnych bez opakowania, urządzenia do transportu poziomego ( w tym osób zmarłych)  w zakresie poniżej kondygnacji oraz pojazdy.

24. Zakup wyposażenia stanowisk pracy, które ma na celu ograniczenie obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego, szczególnie o charakterze statycznym poprzez umożliwienie wykonywania pracy fizycznej w pozycji naprzemienne, stojącej i siedzącej lub w pozycji stojącej z podparciem z zachowaniem dobrej stabilności podstawy. Dofinansowaniu podlegają istniejące stanowiska pracy, które ze względu na występujące duże obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego wymagają modernizacji. Możliwe jest dofinansowanie:

  • specjalistycznych stołów ( np. tapicerskich, spawalniczych) z automatyczną regulacją wysokości blatu w zakresie co najmniej 50 cm lub automatyczną regulacją odchylenia blatu min 30 stopni  ( np. hydrauliczna, elektryczna)
  • specjalistycznych stołów lub foteli dla pacjentów/klientów wykorzystywanych w gabinetach np. medycznych, fizjoterapeutycznych, kosmetycznych, fryzjerskich. Stoły i fotele muszą posiadać funkcje automatycznej regulacji ( elektryczne, hydrauliczne) 
  • stołów do balsamizacji z automatyczną regulacją wysokości (elektryczna lub hydrauliczna)

Łączny poziom dofinansowania wszystkich działań inwestycyjnych projektu w tym zakresie nie może być większy jak 30.000 zł

Nie podlegają dofinansowaniu: krzesła biurowe, stoły biurowe i inne wyposażenie biurowe, stoły będące częścią linii produkcyjnych, podnośniki magazynowe, konstrukcje i regały magazynowe.

25.  Zakup i instalacja urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy w przypadku narażenia na szkodliwe czynniki biologiczne, np. urządzenia do dezynfekcji i sterylizacji, wentylacja z zastosowaniem filtrów HEPA, komory laminarne, natryski ratunkowe do obmycia całego ciała oraz natryski do przemywania oczu, urządzenia do bezpiecznego przechowywania niebezpiecznych czynników biologicznych.

Łączny poziom dofinansowania wszystkich działań inwestycyjnych projektu w tym zakresie nie może być większy jak 25.000 zł

26.  Zakup i instalacja urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy w przypadku  narażenia na czynniki chemiczne np. dygestoria, wyciągi, elementy hermetyzacji procesów technologicznych ( z wyłączeniem kompletnych maszyn i urządzeń), urządzenia do bezpiecznego przechowywania substancji chemicznych ( np. bezpieczne szafy ), natryski ratunkowe do obmycia całego ciała oraz natryski do przemywania oczu, bezpieczne pojemniki.

Łączny poziom dofinansowania wszystkich działań inwestycyjnych projektu w tym zakresie nie może być większy jak 80.000 zł

Nie podlegają dofinansowaniu kontenery-magazyny chemiczne izolowane zbiorniki, maszyny i inne elementy ciągów technologicznych.

27.  Zakup środków ochrony indywidualnej oraz sprzętu ewakuacyjnego, sprzętu do pracy w tzw. “dostępie liniowym”.

Łączny poziom dofinansowania wszystkich działań inwestycyjnych projektu w tym zakresie nie może być większy jak 30.000 zł

Nie podlega dofinansowaniu sprzęt roboczy np. odzież, rękawice, obuwie itp. , narzędzia pracy, sprzęt pomocniczy

Katalog działań doradczych

1. Identyfikacja zagrożeń w miejscu pracy i udokumentowania oceny ryzyka zawodowego związanego z tymi zagrożeniami.

2. Wykonanie pomiarów i natężeń czynników, występujących w miejscu pracy, takich jak:

  • czynniki chemiczne i pyły
  • czynniki biologiczne
  • czynniki fizyczne: hałas, ogólne i miejscowe drgania, pole i promieniowanie elektromagnetyczne, pole elektrostatyczne, elektryczność statyczna, promieniowanie jonizujące, promieniowanie optyczne , mikroklimatu
  • czynniki uciążliwe (np. oświetlenie elektryczne, nadmierne obciążenie wysiłkiem fizycznym dynamicznym i/lub statycznym, monotypia).

 

To już wszystkie elementy wchodzące w program konkursu ( ZUS prewencja wypadkowa 2022-2023 ). Zgodnie z regulaminem oferta stanowiąca załącznik do wniosku może zawierać dowolną liczbę elementów z powyższej listy. Zajmujemy się profesjonalną obsługą dotacji wraz z pomocą w doborze rozwiązań technicznych zgodnych z wymogami ZUS.