Opublikowano

Azotowanie stołów spawalniczych – czy to ma sens?

Azotowanie stołów spawalniczych

W przeświadczeniu części spawaczy funkcjonuje przekonanie o wyższości stołów spawalniczych z poddanych procesowi azotowania. Sporadycznie spotykałem się z uwagą klienta dotyczącą możliwości poddania dodatkowego procesu azotowania naszych produktów ponieważ azotowanie stołów spawalniczych miało zapewnić większą twardość i trwałość powierzchni. Jednocześnie  dochodziły do nas również opinie klientów którzy zgłaszali uwagę, że zakupione przez nich stoły azotowane po czasie pękały. W tym krótkim artykule pragnę streścić opracowanie naukowe dotyczące zasadności tego procesu.

Badania zespołu Politechniki Rzeszowskiej

Artykuł powstał na podstawie opracowania: ” Degradacja warstwy azotowanej stali pod działaniem odprysków spawalniczych i zajarzeń łuku elektrycznego” autorstwa: Aleksander Orłowicz, Dariusz Pająk, Paulina Sobolewska, Tomasz Galek. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Welding Technology Review pspaw Vol 96, 2024, str.155 -160.

Azotowanie to proces który ma w założeniach podnieść twardość i odporność na zużycie powierzchni stalowych. Dlatego niektórzy producenci tworzyli azotowanie stoły spawalnicze jako produkt o zwiększonej trwałości. Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Politechniki Rzeszowskiej wykazał, że azotowanie jest wręcz szkodliwe dla powierzchni stołów spawalniczych.

Jakie było założenie azotowania stołów spawalniczych?

Producenci oferujący azotowane stoły spawalnicze sądzili, że proces azotowania poprawi twardość ich produktów oraz zmniejszy ryzyko przywierania odprysków. Ulepszenie produktu miało również być dodatkową przewagą i zachęcić większą liczbę klientów do zakupu. W praktyce okazało się, że azotowana powłoka nie sprawdza się ponieważ negatywnie reaguje na wysoką temperaturę.

Wyniki badań

azotowane stoły spawalnicze
Widok płytek stali S355J2+N poddane odpryskom – płytka A – nieazotowana, płytki B i C poddane azotowaniu

Przeprowadzone badania wykazały, że powierzchnie azotowane mimo większej twardości mają bardzo istotną wadę – stają się kruche w kontakcie z gorącymi odpryskami i łukiem elektrycznym. Pod wpływem wysokiej temperatury powierzchnia azotowana pęka i zaczyna się łuszczyć, co może mieć bezpośredni wpływ nie tylko na trwałość stołu spawalniczego, ale również na niezwykle ważny parametr płaskości blatu. Zjawisko to powodowane jest właściwościami fizycznymi powierzchni azotowanych, które uniemożliwiają prawidłową rozszerzalność cieplną. Efektem oddziaływania gorąca jest więc pękanie powierzchni, ponieważ materiał nie może się prawidłowo rozszerzać. Stół azotowany sprawdzi się wyłącznie w czynnościach w których nie ma tak wysokich temperatur – na przykład montażu elementów.

Poniższe zdjęcia pokazują działanie odprysków na powierzchnie azotowaną. Wyraźnie widoczne są pęknięcia:

azotowane stoły spawalnicze

azotowanie stołów spawalniczych

 

Dodatkowo wyniki badań wykazały, że poddane wysokiej temperaturze powierzchnie azotowane mogą stać się porowate, co dodatkowo potęguje spadek parametru płaskości blatu:

azotowany stół spawalniczy

Podsumowanie

Po zapoznaniu się z wynikami opublikowanymi przez zespół z Politechniki Rzeszowskiem rekomendujemy zakup stołów spawalniczych w stali S355J2+N nie poddanych procesowi azotowania. Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką OFERTĄ STOŁÓW SPAWALNICZYCH. Dodatkowo nasz zespół zapewni Państwu pełne wsparcie techniczne i pomoże dopasować rozwiązanie dostosowane do Państwa indywidualnych potrzeb. Nasz ekspert zanim zaprezentuje rozwiązanie upewni się, że stół spawalniczy będzie odpowiadał Państwa potrzebą zarówno w zakresie jego gabarytów, funkcjonalności, a także trwałości. stoły spawalnicze

 

Zapraszamy do współpracy

Dotacje ZUS