Opublikowano

Czym jest mgła olejowa i jak rozwiązać jej problem?

mgła olejowa

Termin “mgła olejowa” pojawia się sporadycznie w publikacjach związanych z tematyką BHP. Zjawisko to stanowi istotny problem nie tylko w postaci złego samopoczucia, czy też ryzyka uszczerbku na zdrowiu pracownika, ale również stanowi duży problem w procesach produkcyjnych. W tym krótkim opracowaniu postaramy się omówić zarówno sam problem obecności mgły olejowej, jak również pokażemy sposoby na jego rozwiązanie.

Jak powstaje mgła olejowa?

Zjawisko mgły olejowej zachodzi podczas obróbki metali z wykorzystaniem oleju lub koncentratu oleju z wodą jako chłodziwa. Pod wpływem temperatury tworzy się mgiełka zawierająca cząsteczki oleju. Powstały gaz nie jest bardzo ciężki przez co łatwo może wydostać się poza pole obróbcze.

Jakie skutki wywołuje dla zdrowia?

W wielu zakładach ślusarskich zajmujących się obróbką z skrawaniem, w których byłem, od wejścia mogłem poczuć charakterystyczną woń. Unoszący się w powietrzu olej nie był dla mnie specjalnie drażniący zważywszy na fakt, że mogłem być np. 30 minut narażony na jego działanie. Nie wywoływało to u mnie większych objawów. Jednakże zupełnie inaczej wygląda problem z punktu widzenia osoby stale pracującej w takim otoczeniu. Rozmawiając z wieloma osobami zatrudnionymi jako operatorzy maszyn, na temat mgły olejowe, słyszałem nieprzychylne komentarze: takie jak: “to męczy”, “powoduje ból głowy”, “powoduje nudności”. Problem jest jednak bardziej złożony i niebezpieczny niż można to sądzić na pierwszy rzut oka.

Podrażnienia organizmu

Narażenie się na długotrwałe oddziaływanie tego czynnika w pierwszej kolejności daje o sobie znać poprzez podrażnienia oczu, występowanie wysypki skórnej oraz zaburzenia układu oddechowego. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że długotrwałe oddziaływanie może doprowadzić do nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu.

Infekcje bakteryjne i grzybiczne

Sytuacja, w której opary i osady mgły olejowej są stale dostarczane do środowiska pracy, stwarza doskonałą przestrzeń do rozwoju infekcji spowodowanych przez bakterię i grzyby. Ten aspekt, mimo bezpośredniego wpływu na zdrowie personelu, często nie będzie kojarzony z parowaniem chłodziw.

Zagrożenie pożarowe

Przy dużej skali zabrudzenia zjawisko to może stwarzać zagrożenia pożarowe. Lepki osad może występować na elementach instalacji lub też maszyn, które nie będąc “na widoku” są często ignorowane. Takie postępowanie prowadzi do ryzyka występowania pożarów, co bezpośrednio zagraża życiu i zdrowiu osób przebywających w zakładzie pracy. Co więcej, naraża właścicieli przedsiębiorstwa na znaczne straty finansowe. Warto tu zaznaczyć, że samo posiadanie polisy ubezpieczeniowej w tym przypadku może nie zagwarantować bezpieczeństwa finansowego. Należy pamiętać, że w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, szczególną rolę pełnią rzeczoznawcy ubezpieczeniowy. Ich praca polega, w dużym uproszczeniu, na ocenie zniszczeń, jak również upewnieniu się, że klient spełnił formalności wynikające z tytułu umowy ubezpieczeniowej. O jakie kwestie chodzi? Przede wszystkim czy zgodnie z zapisami umowy klient wypełnił swoje obowiązki wynikające z przepisów PPOŻ. Stwierdzenie braku instalacji filtracji powietrza z punktu widzenia ubezpieczyciela może stanowić casus belli do odmowy wypłaty odszkodowania. Oczywiście będzie to początek długiej i kosztownej batalii sądowej, której wynik nie jest jednoznaczny.

Poślizg

Wcześniej opisywaliśmy aspekty oddziaływania na zdrowie pod kątem chemicznym i biologicznym. Teraz omówimy na pozór banalne zagrożenie mechaniczne. Oznacza to nic więcej jak sytuacje, w których osoba przebywająca w firmie się poślizgnie. Może wpaść na elementy wyposażenia lub też na innych użytkowników. Sytuacje te mogą nawet prowadzić do śmierci w wyniku, np. wpadnięcia pod wózek widłowy. Pracownicy służb BHP w toku nauczania jak i późniejszej pracy wielokrotnie mają styczność z wydarzeniami, gdzie ktoś wpada do maszyny lub też zostaje potrącony.

Uszkodzenie maszyn

Mgła olejowa wpływa również niekorzystnie na żywotność urządzeń. Zaleganie osadu może spowodować rdzewienie elementów maszyn jak również spowodować zabrudzenie które wpłynie na funkcjonowanie mechanizmów.

mgła olejowa
Przykład zastosowania filtrów mgły olejowej HFiltration

Mgła olejowa – jak rozwiązać problem?

Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie właściwego filtra do mgły olejowej. Wyboru właściwego dokonujemy na podstawie indywidualnego sprawdzenia potrzeb każdego stanowiska obróbczego. To od rodzaju zastosowanego chłodziwa oraz wielkości kabiny obróbczej zależy jakie rozwiązanie należy zastosować.

mgła olejowa
Przykłady filtrów do mgły olejowej

W swojej ofercie posiadamy najwyższej jakości systemy filtracji mgły olejowej. Pomożemy Państwu dobrać rozwiązanie idealne do Państwa sytuacji. Dodatkowo, nasza firma zajmuje się również usługą prowadzenia dotacji związanej z poprawą bezpieczeństwa. Filtracja mgły olejowych stanowi idealny temat do wniosku o dofinansowanie.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertem – TEL: 787019756