Opublikowano

Jak dopasować stół spawalniczy i system narzędzi do indywidualnych potrzeb?

Producent stołów spawalniczych

Stoły spawalnicze należą do podstawowych elementów wyposażenia każdej spawalni. Ich stosowanie pozwala nie tylko podnieść bezpieczeństwo pracy, ale przede wszystkim podnieść precyzje i skrócić czas spawania. GPPH to polski producent stołów spawalniczych. Jako autoryzowany dystrybutor przedstawiamy Państwu  dostępne rozwiązania  i korzyści bezpośrednio wynikające z posiadania stołu spawalniczego.

Zobacz nasze najpopularniejsze modele stołów spawalniczych:  OFERTA STOŁÓW SPAWALNICZYCH

Stoły spawalnicze

Stół spawalniczy, a poprawa BHP

Temat  zagrożeń na stanowisku spawacza omawialiśmy już w artykule: “ BHP SPAWACZA “. Jednym z podstawowych elementów wpływających na poprawę bezpieczeństwa pracy jest właśnie stół spawalniczy. Wynika to bezpośrednio z specyfiki pracy spawacza:

 • Wymuszonej pozycji ciała – stoły spawalnicze umożliwiają regulację wysokości blatu
 • Ciężaru spawanych elementów – stół spawalniczy to stabilna podstawa, na której można umieszczać elementy

Oszczędność czasu spawacza

Najbardziej wymierną korzyścią wynikającą z posiadania stołu spawalniczego jest oszczędność czasu podczas wykonywanych czynności spawalniczych. Każdy producent stołów spawalniczych stara się zapewnić możliwie wysoką precyzje wykonania stołu. Nasze stoły spawalnicze cechują się najwyższą jakością wykonania. Płaskość stołów to < 0,5 mm na metrze – co oznacza idealną płaskość blatu. System precyzyjnie wyciętych otworów połączony z wyżej wymienionym parametrem płaskości pozwala na bardzo precyzyjne układanie narzędzi na blacie stołu. Oznacza to, że w praktyce nie trzeba nawet sprawdzać przekątnych w spawalnych elementach. Efekt oszczędności czasu jest wprost proporcjonalny do zwiększającej się liczby czynności powtarzalnych.

Chłodzenie elementów

Kolejną  funkcją stołu spawalniczego jest chłodzenie. Wraz z systemem zacisków pozwalają uniknąć odkształcania się spawanych elementów. Dodatkowo warto zauważać że cienki blat w przypadku bardzo intensywnych prac mógłby się przegrzać i np. odkształcić. Nasze rozwiązania cechują się właściwą grubością blatu.

Narzędzie do stołów spawalniczych

Niezwykle ważnym aspektem jest właściwy dobór narzędzi do stołu spawalniczego. Są one niezbędne do prac na stole spawalniczym. W swojej ofercie mamy zarówno narzędzia płaskie – pozwalające na spawanie np. ram z profili, jak również przestrzenne,  pozwalające na spawalnie różnego rodzaju konstrukcji. Poniżej przykład prac wykonywanych przy użyciu naszych narzędzi:

GPPH jako producent stołów spawalniczych zapewnia szeroki wybór narzędzi. Podczas ich doboru trzeba zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze występują trzy rodzaje grubości blatów – narzędzia należy dobrać odpowiednio do grubości blatu stołu spawalniczego. Dla ułatwienia poniżej omawiając poszczególne linie stołów spawalniczych zamieścimy linki do kategorii narzędzi do nich dedykowanych.  Drugim elementem wyróżniającym narzędzia jest system otworów.

System otworów 16 czy 28 mm ?

Wiele osób pyta nas czym w zasadzie różnią się poszczególne warianty otworów w stołach spawalniczych? Informujemy, że  podczas doboru rozwiązania należy zwrócić uwagę na specyfikę spawanych elementów. Jeśli spawamy większe elementy zdecydowanie najlepiej jest wybrać system 28. Jeśli natomiast spawamy drobniejsze elementy polecam wybór systemu 16. Co więcej jeśli dana linia ma tą możliwość również systemu siatki otworów 50×50 mm.

Rodzaje stołów spawalniczych

Wachlarz dostępnych rozwiązań jest bardzo szeroki. Warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje tak, aby inwestycja w zakup stołu spawalniczego możliwie szybko się nam zwróciła. Wszystkie stoły spawalnicze można ocenia poprzez kilka cech a są to:

 • grubość blatu –  wiąże się z doborem systemu narzędzi
 • nośność stołu – maksymalny ciężar jaki podaje producent stołów spawalniczych
 • siatka otworów – 100/100 mm standardowa lub 50/50 mm w przypadku drobniejszych elementów
 • system otworów 16 lub 28
 • sposób wytwarzania otworów w blacie
 • i inne cechy typowe dla określonej linii stołów spawalniczych

Stoły spawalnicze tradycyjne

Nasi klienci najczęściej wybieraną o tradycyjne stoły spawalnicze. Posiadają otwory funkcyjne zarówno w blacie jak i na ściankach bocznych, co pozwala to na zainstalowanie przedłużeń pozwalających zwiększyć pole pracy stołów spawalniczych. Dodatkowo stoły tego typu można łatwo ze sobą łączyć poprzez tzw. kostki. Pozwala to na jeszcze większe dostosowanie stołów do indywidualnych potrzeb. Poniżej przykład wykorzystania łączników:

producent stołów spawalniczych

Tradycyjne stoły spawalnicze dzielimy na trzy linie: ECO, PLUS i PRO. Poniżej omówimy różnice miedzy nimi. Wszystkie linie posiadają dziesięć dostępnych wielkości blatu.

Stoły spawalnicze ECO

Linia ECO jest wyjątkowo ekonomiczną wersją dedykowana dla osób spawających elementy lekkie. Największa atutem tej lini jest niej cena. Stoły tej linii posiadają następujące parametry:

 • Blat 8 mm
 • Otwory wycinane laserowo
 • Nośność 250 kg na nogę

Do tej linii stołów pasują narzędzia PLUS/ECO.

Zobacz naszą ofertę stołów spawalniczych ECO:   STOŁY SPAWALNICZE ECO

Stoły spawalnicze PLUS

Linia PLUS to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie z całej naszej oferty stołów spawalniczych. Wynika to z niezwykle korzystnego stosunku ceny do liczby zalet. Osobiście często zalecam klientom zainteresowanym zakupem linie ECO rozważenie dołożenia trochę więcej środków właśnie na zakup rozwiązań z linii PLUS. Pierwszą korzyścią jest fakt iż mamy tu otwory nawiercane i frezowane. Oznacza to, że ich struktura jest równa nawet w bardzo dużym powiększeniu. Zapewnia to korzyść w postaci braku zużywania się trzpieni mocujących i trzpieni w zaciskach. Poza tym stoły te cechują się wyższą nośnością. Parametry stołów PLUS:

 • Blat 12 mm
 • Otwory nawiercane i frezowane
 • Nośność 500 kg na nogę

Do tej linii pasują narzędzia PLUS/ECO .

Zobacz naszą ofertę: STOŁY SPAWALNICZE PLUS

Stoły spawalnicze PRO

Linia PRO to najlepsza linia tradycyjnych stołów spawalniczych cechująca się wysoką jakością wykonania oraz przystosowaniem do pracy z ciężkimi elementami. Jest ona co prawda droższa od poprzednich linii ale jest to zazwyczaj najwłaściwszy wybór dla większych lub średnich firm. Parametry stołów PRO:

 • Blat 15 mm
 • Otwory fazowane i frezowane
 • Nośność 700 kg na nogę
 • Frezowane krawędzie blatu

Do stołów PRO stosujemy system narzędzi PRO.

Zapoznaj się z opcjami stołów spawalniczych PRO :   OFERTA STOŁY SPAWALNICZE PRO

producent stołów spawalniczych
Zdjęcie przesłane przez naszego klienta po dostawie stołu spawalniczego. Na zdjęciu widoczne przedłużenia.

Stoły spawalnicze modułowe

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest linia stołów spawalniczych modułowych GPPH. System ten pozwala na dokładanie kolnych elementów i de facto budowanie własnego zestawu stołów spawalniczych. W odróżnieniu od tradycyjnych stołów spawalniczych potrzeba mniej czasu na przestawienie segmentów. Rozwiązanie to jest dedykowane dla firm spawających większe elementy i dużej zmienności.

modułowy stół spawalniczy 2000 x 1000 wysoka jakość

Ta linia posiada jeszcze jedną korzyść. Wszystkie stoły modułowe można zakupić w wersji azotowanej. Azotowane stoły spawalnicze cechuje niezwykła wytrzymałość na uderzenia.

Katalog stołów spawalniczych modułowych:  OFERTA STOŁY SPAWALNICZE MODUŁOWE

Stoły spawalnicze BASIC

Najnowszą propozycją są stoły spawalnicze BASIC. Linia ta stanowi tańszą alternatywę dla tradycyjnych stołów spawalniczych PLUS. Niższy koszt zakupu produktów linii BASIC związany jest z brakiem ścian bocznych z otworami funkcyjnymi. Oznacza to że nie jest możliwe zastosowanie przedłużeń czy też łączników. Linia ta bazuje na narzędziach PLUS.

Stoły spawalnicze

Stoły spawalnicze BASIC stanowią ciekawą alternatywę dla osób poszukujących wysokiej jakości w korzystnej cenie. Podobny poziom kosztowy do tej linii stanowią tradycyjne stoły spawalnicze ECO.

 

Stoły spawalnicze linii BASIC: OFERTA STOŁÓW SPAWALNICZYCH BSC

Stół spawalniczy DIYstoły spawalnicze

Ostatnią ciekawą propozycją jest stół spawalniczy DIY. Rozwiązanie to powstało z myślą o osobach prowadzących pracę spawalnicze “ w terenie” lub osób które spawają amatorsko – w tym na własny użytek. Stoły spawalnicze DIY nadają się również jako stoły pomocnicze dla osób posiadających np. tradycyjne stoły spawalnicze w systemie otworów 16 ( stół spawalniczy DIY jest dostępny tylko w systemie otworów 16 i na stopach). Model ten miał swoją premierę podczas targów branży obróbki metalu w Kielcach w listopadzie 2021 roku.

Zobacz ofertę:  STÓŁ SPAWALNICZY DIY

Stoły spawalnicze z automatyczną regulacją wysokości blatu

Wyjątkowo ciekawym elementem oferty są stoły linii XWT. Rozwiązanie to często jest elementem o który wnioskuje się w ramach programu prewencji wypadkowej ZUS.  

Podnośnik pozwala na szybką regulacje wysokości blatu co pozwala zmniejszyć obciążenie statyczne układu mięśniowo-szkieletowego. Stoły spawalnicze XWT są dostępne w wielu wariantach – więcej informacji PRZECZYTAJ BLOG.

OFERTA STOŁÓW SPAWALNICZYCH XWT

Dlaczego warto kupić w EXPERA ?

Jako autoryzowany dystrybutor GPPH marki polskich stołów spawalniczych zapewniamy szeroki zakres rozwiązań w najlepszej cenie. Nie jesteśmy tylko sklepem internetowym – pomagamy klientom dopasować rozwiązanie pod kątem ich specyficznych potrzeb. Pomagamy nie tylko dopasować warianty stołów spawalniczych, ale również dobieramy zestawy narzędzi uwzględniając specyfikę spawanych przez klienta elementów. Przy okazji zakupu stołów spawalniczych możemy wyposażyć stanowiska spawalnicze w odciągi spawalnicze, stoły szlifierskie, osłony -ścianki spawalnicze oraz inne elementy bezpośrednio wpływające na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Dodatkowo zajmujemy się pozyskiwaniem dotacji w ramach programu prewencji wypadkowej ZUS na wyżej wymienione elementy.

Zapraszamy do współpracy: